Su Arıtma Filtreleri

Filtreleme, temel olarak suyu; içinde bulunan maddelerden, bakterilerden ve virüslerden arındırma işlemidir. Su arıtma cihazlarıyla yapılan bu işlem, içme ve kullanma suyunu temizlemek için yapılır. Su arıtma cihazı filtreleri de birçok farklı malzeme ve özellikte olabilir.

Hangi Filtreyi Seçmelisiniz?

Su arıtma cihazlarında kullanılan filtrelerin farklı özellikleri, onlara farklı avantajlar sağlar. Gözenek boyutu küçüldükçe filtrenin etkisi artar. Performans ve sonuç olarak bakıldığında ters ozmos, suyla taşınan her tür kirliliği temizleyebildiği için en güvenli su düzenleme sistemlerinden biri olarak kabul edilir. En geniş su düzenleme aralığı olan yöntem yine ters ozmostur. Gözenekleri çok küçük olduğu için sudaki pek çok zararlı maddeyi ayrıştırabilir.

Aktif karbon filtrelerde ise sudaki organik maddelerin yoğunluğu ve tipi, su ısısı ve pH’ı, sudaki bakteri miktarı gibi faktörler, filtrenin ömrünü etkiler. Örneğin musluk suyunu arıtmak için aktif karbon filtre kullanılıyorsa kullanım ömrü, zararlı maddelerin az olduğu bir alana göre daha kısa olabilir. Filtrenin kullanıldığı zaman uzadıkça filtrede bakteri kolonileri oluşmaya başlayabilir ve herhangi bir sızma durumunda içme suyuna zararlı maddeler bulaşabilir. Bu nedenle bu filtrelerin düzenli olarak temizlenmesi şarttır.

Seramik filtrelerde de durum farklı değil. Gümüş kaplanmış olsa da bu filtrelerde birikmiş maddelerin temizlenmesi ve suyun normal akış hızının sağlanması için periyodik bakım olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Gizle

SON GEZİLENLER
Kredi Kartı Ödeme